STROM - domov všech 

Náplň projektu

 V průběhu celého školního roku, budeme s dětmi poznávat stromy. Zaměříme se na nejrůznější druhy stromů. Budeme sledovat proměny stromů v naší školní zahradě a především jejich využitelnost pro zvířátka. Kdo všechno bydlí na stromě, ve stromě, atd.?

Každý měsíc budeme v této rubrice informovat o nově objevených informacích a zajímavostech. Samozřejmě nezapomeneme na fotky z našich výprav na školní zahradu :-).

ZÁŘÍ

Naše první setkání se stromy proběhlo pouze na obrázcích. Ošklivé počasí zatím moc nedovolilo, aby jsme se šli podívat na skutečné stromy. Nám to, ale moc nevadilo, protože víme, že vědomosti o stromech jsou také moc důležité! Proto jsme si dnes zahráli na malé badatele a zjišťovali jsme v čem jsou stromy jiné. Teď už víme, že máme listnaté, jehličnaté stromy, jaké listy stromy mají, proč opadává listí a jakou barvu může mít. Také už umíme určit stáří stromu. Příště nás čeká se stromy zase jiné objevování. :-)


ŘÍJEN

V říjnu jsme naši pozornost zaměřili na kořeny stromů. Zkoumali jsme k čemu jsou dobré, proč je každý strom a květina potřebují, co díky kořenům do sebe dostavají apod. Vše jsme ověřili malým pokusem, nesměla chybět  ukázka a sáhnutí si na opravdové kořeny. Teď už víme, jak moc jsou důležité!
LISTOPAD

Listopad - měsíc kůry, teda alespoň v naší třídě. Celý listopad jsme sledovali kůru třešně na naší zahradě. Měnila se nějak? Jak reaguje na déšť, sluníčko, sníh? K čemu ji strom potřebuje? Na všechny tyto informace jsme se v průběhu listopadu snažili odpovědět. Listopadové pátrání jsme zakončili vycházkou, na které jsme zkoumali kůru různých stromů, dokonce jsme ji zkusili i přenést na papír :-).PROSINEC

Jak jsem starý?

Stejně jako je každý člověk nějak "starý", tak i stromy mají svůj věk. Děti přemýšlely, jak se to u takového stromu zjistí a vyzkoušely si  jeden ze způsobů. V blízkém parku byl totiž pařez z nedávno pokáceného stromu a tak jsme zkoušeli zjistit, kolik stromu bylo. Dopočítali jsme se až k číslu 79! Při zjišťování jsme si užili spoustu legrace :-).LEDEN

Tento měsíc sledujeme pupeny stomů. Až zjistíme nějaké zajímavé informace, určitě napíšeme :-).

Pro sledování jsme si vybrali starou vrbu, která teď získala nový vzhled. Je totiž celá holá, zbavena větví. Zkoumali jsme jak teď vypadá její kmen, co všechno můžeme vidět na jejích větvích a tipovali, jestli znovu obroste a pokud ano, tak kdy na ní uvidíme první větve, pupeny a listy. Pár větví z vrby jsme si donesli do třídy a budeme i zde sledovat, kdy obrazí listy atd.ÚNOR

Jak takový strom vznikne? Téma únoru.

V lednu jsme si do třídy donesli několik větviček z vrby, která byla čerstvě ostříhaná. Poté jsme větvičky dali do sklenice s vodou a po méně než měsíci jsme mohli vidět první drobné kořínky. Takto zakořeněné větvičky zkusíme v příštích dnech, kdy se počasí konečně umoudří, zasadit na naší školní zahradě. Uchytnou se větve nebo ne? Časem uvidíme :-)

BŘEZEN

Počasí je čím dál lepší, proto jsme mohli vysadit macešky na školní zahradě. Snad nám hezky porostou. Kytičky chodíme každý den zalévat. Brzy na zahradě vysadíme i hrášek, zatím se o něm ale pokusíme zjistit co nejvíce.

Děkujeme paní Macháňové za kytičky :-)!

DUBEN

V dubnu se náš záhonek rozrostl o další "kousky". Potom co jsme si dali záhonek do pořádku, jsme zaseli hrášek, mrkev a ředkvičky. Záhonek jsme pořádně zalili a teď už budeme čekat, jestli nám něco vyroste. Budeme chodit pozorovat a zalévat poctivě každý den!

KVĚTEN

I v měsíci květnu pokračujeme ve vysazování. K hrášku, mrkvi a ředkvičkám jsme přidali papriky a kedlubny. Ven už se začíná tlačit hrášek a ředkvičky. Pozorujeme také ptáčky kolem sebe a snažíme se o nich zjistit co nejvíce. Dokonale jsme poznali např. čápa bílého.

A brzy nás čeká návštěva zahradnictví!!!

Foto na odkaze níže

ČERVEN

V červnu jsme se šli podívat, jak to vypadá v pořádném zahradnictví. Viděli jsme, co všechno musí zahradníci udělat, než se k nám dostane sazenička nebo kytička a že toho tedy je! Moc se nám zde líbilo, ale i když je to moc krásná práce, je to především veliká dřina!

Odkaz na fotky pod fotografií.